حقوق جزای عمومی 3

کتاب حقوق جزای عمومی 3 منتشر شد | توسط بنیاد حقوقی میزان | چاپ اول : بهار 1399 | تعداد صفحات : 410 صفحه

در دنياي امروز فرايند کيفري/چرخۀ جنايي از «جرم انگاري» آغاز و با «اجراي مجازات» و در پاره‌اي از موارد «اقدامات تاميني و تربيتي» پايان مي‌پذيرد. به عبارت ديگر، قطار کيفري با جرم انگاري به حرکت در مي‌آيد و با اجراي مجازات و يا اقدامات تاميني و تربيتي به مقصد مي‌رسد. پس، يکي از موضوع‌هايي که در اين فرايند/چرخه بايد مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد، «مجازات و اقدامات تاميني و تربيتي» است. مجازات، حتي در مقايسه با اقدامات تاميني و تربيتي، مهم‌ترين «پاسخ»، «واکنش» و «ضمانت اجراي»‌اي است که در همۀ نظام‌هاي حقوقي از آن استفاده مي‌شود.

در زمينۀ مجازات با پرسش‌هاي زير رو به رو هستيم:

1. مجازات چيست؟ و چه اقسامي دارد؟ ۲. کيفردهي / تعيين کيفر بر اساس چه قواعد و معيارهايي صورت مي‌پذيرد؟ ۳. جهات سقوط مجازات کدامند؟ پاسخ‌هاي نخستيني که مي‌توان به اين پرسش‌ها داد، از اين قرارند: ۱. مجازات، اصلي‌ترين و مهم‌ترين واکنش اجتماعي در مقابل بزه و بزهکاري از گذشته‌هاي دور تا امروز بوده است و در دوره‌ها و سرزمين‌هاي مختلف به اشکال و گونه‌هاي متفاوتي شناسايي و اجرا مي‌شده است؛ از طرد و حذف فيزيکي بزهکار (اعدام) گرفته تا الزام او به انجام پاره‌اي از کارهاي عمومي و عام المنفعه (جايگزين‌هاي حبس). هم اکنون در نظام حقوقي ما، در يک دسته بندي کلي مجازات‌ها به دو دستۀ تعزيري و غيرتعزيري قابل تقسيم‌اند و تعيين و اجراي هر يک از اينها تابع رژيم خاصي است. مجازات‌هاي تعزيري، تابع يک رژيم باز و روزآمد هستند ولي مجازات‌هاي غير تعزيري بسته و تابع معيارهاي فقهي مي‌باشند. همين دوگانگي موجب شده است تا در حقوق کيفري ما طيف گسترده‌اي از مجازات‌ها به کار گرفته شوند و با نوعي تنوع کيفري ويژه مواجه باشيم. ۲. قانون‌گذار ما با نگرشي متفاوت و مبتني بر انديشه‌هاي امروزي در تعيين و اجراي مجازات‌هاي تعزيري قواعد گوناگوني را، از «درجه بندي مجازات‌ها و در نوسان قراردادن آنها ميان حداقل و حداکثر» گرفته تا ناديده گرفتن مجازات، مقرر و پيش‌بيني کرده است. قاضي کيفري مکلف است و يا اختيار دارد که با رعايت اين قواعد مجازاتي را که مناسب تشخيص مي‌دهد، براي بزهکار تعيين و اجرا نمايد و يا از مجازات او چشم پوشي کند. ۳. جهات سقوط مجازات عوامل و شرايطي هستند که با وجود آنها يا امکان مجازات کردن بزهکار از بين مي‌رود، همانند فوت، و يا مجازات نکردن بزهکار منطقي و شايسته به نظر نمي‌رسد، همانند مرور زمان.

در زمينۀ اقدامات تاميني و تربيتي نيز پاسخ گويي به اين پرسش‌ها ضرورت دارد: ۱. اقدامات تاميني و تربيتي چيست؟ و اقسام آنها کدامند؟ ۲. اين اقدامات در چه مواردي و نسبت به چه کساني تعيين و اجرا مي‌شود؟ به اين پرسش‌ها نيز مي‌توان اين گونه پاسخ داد: ۱. اقدامات تاميني و تربيتي پاسخي بازپرورانه و پيشگيرانه به جرم است که با اهداف درماني- اصلاحي دربارۀ افرادي که احتمال ارتکاب جرم توسط آنها مي‌رود، قابل اجرا مي‌باشند. اين اقدامات بر اساس اهدافي که در اجراي آنها دنبال مي‌شود، نخست به اقدامات با ويژگي بازپروري و با ويژگي ناتوان سازي دسته بندي مي‌شوند. بازپروري افراد در معرض خطر بزهکاري مي‌تواند حمايتي (تربيتي-درماني) و بازدارنده (مراقبتي- نظارتي) باشد و ناتوان سازي شامل دور ساختن از موقعيت‌هاي جرم زا و محدود ساختن فرصت‌ها مي‌شود. ۲. در يک و نيم سدۀ گذشته و متاثر از مطالعات جرم شناسي، اجراي اقدامات تاميني و تربيتي نسبت به گروهاي خاصي از بزهکاران، همانند کودکان، نوجوانان و ديوانگان و مجرمان خطرناک در سطح جهان پذيرش عمومي پيدا کرده است.

بدين ترتيب، براي بررسي موارد ياد شده، مطالب مورد نظر در اين کتاب در سه بخش و یک گفتار پایانی سامان دهي خواهد شد: (بخش نخست) به شناسايي و طبقه‌بندي مجازات اختصاص دارد که در دو فصل تنظيم مي‌گردد: شناسايي مجازات (فصل نخست) و طبقه‌بندي مجازات (فصل دو)؛ در (بخش دو) تعيين مجازات / کيفردهي، طي دو فصل بررسی می‌شود: گستره انتخاب مجازات مناسب (فصل نخست) و ناديده گرفتن آزمایشی مجازات (فصل دو)؛ در (بخش سه) سقوط مجازات مورد بررسي قرار مي‌گيرد؛ اين بخش نيز دو فصل دارد: جهات شخصي سقوط مجازات (فصل نخست) و جهات موضوعي سقوط مجازات (فصل دو). (گفتار پاياني) به بررسي اقدامات تاميني و تربيتي اختصاص دارد و مطالب این گفتار در سه بند ارائه خواهد شد: مفهوم، ماهیت و پیشینه آنها (بند نخست)، گونه‌ها و طبقه بندی آنها (بند دو) و چگونگی تعیین و اعمال آنها (بند سه).

مقدمه کتاب حقوق جزای عمومی 3

مقدمه_کتاب_حقوق_جزای_عمومی_3

فهرست کتاب حقوق جزای عمومی 3 دکتر عباس منصورآبادی

لینک سفارش کتاب در سایت نشر میزان

، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه ها

سیروس وحدانی

17 می 2020 - 16:40

تبریک فراوان به استاد عزیزم قطعا کامل ترین هست این کتاب

پاسخ

negin prsapur

17 می 2020 - 16:41

بالاخره منتشر شد مطمئنم ارزش صبر کردن رو داشت که بحث عملی مجازات ها رو از کتاب استاد گرانقد بخونیم

پاسخ

احمد ايماني

17 می 2020 - 18:01

بی نظیر هست این کتاب امروز تهیه کردم و واقعن در عجبم از اینکه چقد همه مباحث بر خلاف کتاب های دیگه خوب پرداخته شدن

پاسخ

بهرنگ پورسیما

18 می 2020 - 12:46

قطعا تحولی نو هست این کتاب در بخش مجازات های قانون 1392 که با مطالعه اون مطالب بسیار جدیدی رو یاد گرفتم به دانشجویان عزیز توصیه میکنم برای صاحب نظر شدن در حقوق جزای عمومی 3 این کتاب رو مطالعه کنند

پاسخ

الهام

18 می 2020 - 13:25

فقط میتونم بگم عالی عالی عالی
قطعا کامل ترین حقوق جزای عمومی 3 بود که خوندم برای پایان نامه ام بیشتر از چندین صفحه رفرنس دهی و استفاده کردم واقعا حقوق جزا با وجود دکتر منصورآبادی داره تبدیل به مشابه حقوق خصوصی میشه اساتیدش و صاحب نظران بیشتری پیدا کرده و دوره بت کردن یک شخص به عنوان تنها شخص قابل استناد در حقوق کیفری بخصوص حقوق کیفری عمومی به اتمام رسیده واقعا باید تبریک گفت به استاد منصورآبادی

پاسخ

salman ejtehad

18 می 2020 - 14:55

ketab khubie harchand faghat kholase har baksh ru khundam baray emtehan vali be nazaram kameltarin jaza 3 hast

پاسخ

دانشجو

21 ژانویه 2021 - 17:54

سلام برای ازمون های حقوق کتاب مختصر بگیرم یا 4جلدی

پاسخ

admin

31 ژانویه 2021 - 13:35

کتاب مختصر براي آزمون ها تدارک ديده شده و مناسب تر مي باشد

پاسخ

Emad

13 آوریل 2021 - 14:58

سلام عرض ادب کتاب حقوق جزای عمومی ۳ چاپ اول :بهار ۱۳۹۹
شامل قانون کاهش مجازات حبس تعزیری میشه یا باید منتظر چاپ جدید بمونیم ؟؟

پاسخ

Emad

13 آوریل 2021 - 15:00

سلام عرض ادب کتاب حقوق جزای عمومی ۳ چاپ اول :بهار ۱۳۹۹
شامل قانون کاهش مجازات حبس تعزیری میشه یا باید منتظر چاپ جدید بمونیم ؟؟؟؟

پاسخ

admin

14 آوریل 2021 - 19:55

درود بر شما کتاب حقوق جزای عمومی 3، روزهای آخر اسفند ماه 1398 به ناشر سپرده شد و ابتدای بهار 1399 منتشر شد و به بازار آمد و در آن قانون کاهش به دلیل اینکه هنوز ابلاغ نشده بود در آن اعمال نشده است همچنین طبق فرمایش استاد عباس منصورآبادی کتاب ویرایش خواهد شد (تمام 4 جلد دوره بنیادین)
فعلا برای جبران کاستی علی الخصوص اگر داوطلب آزمون های حقوقی می باشید به کتاب مختصر حقوق جزای عمومی مراجعه کنید ( مطابق با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری نیز می باشد این کتاب)

پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.